Trpí vaše dieťa astmou?
Autor: Wera W.
Trpí vaše dieťa astmou?

Najčastejším dôvodom návštevy detského lekára sú práve dýchacie ochorenia. Stúpa počet astmatikov a každé štvrté dieťa trpí alergiou. Štatistiky sú alarmujúce. Každý rodič hľadá efektívne riešenie ako by svojej ratolesti uľavil. 


Astma – čo je podstatou ochorenia, čo ju spúšťa?

Priedušková astma je najzávažnejšie alergické ochorenie. Je to chronická zápalová choroba dýchacích ciest, predovšetkým priedušiek, na ktorej sa podieľajú aktivované bunky imunitného systému, charakterizovaná zvýšenou reaktivitou na rôzne stimuly vedúce k zúženiu až uzavretiu priesvitu priedušiek,“ vysvetľuje MUDr. Helena Potanková.

 

O tomto civilizačnom ochorení sa hovorí ako o epidémii 3. tisícročia. Môže za to nárast počtu neustále novo diagnostikovaných prípadov, ako aj posun prepuknutia ochorenia do čoraz mladších vekových skupín.

 

Priedušková astma sa prejavuje súborom príznakov, z ktorých najdôležitejšia je dýchavičnosť spojená s jasne počuteľným dýchaním s typickým zvukom jemného „pískania“ v pľúcach pri nádychu a výdychu. Častá je nočná dýchavica, dýchavica pri alebo po telesnej námahe, suchý, dráždivý kašeľ nereagujúci na bežnú liečbu, opakujúce sa zápaly priedušiek.

Na vzniku astmy sa podieľajú: genetická predispozícia, porušená imunita a vplyvy prostredia. „Genetická predispozícia znamená, že dieťa má zvýšený predpoklad dostať astmu v prípade vystavenia určitým negatívnym vplyvom životného prostredia, medzi ktoré patrí cigaretový dym, prízemný ozón, benzén, olovo, CO, SO2, NO2, alergény a taktiež aj psychický stres,“ dodáva Potanková.

 

Čo je spúšťačom ochorenia?

Za spúšťač bronchiálnej astmy, ale aj iných alergických ochorení, sa v súčasnosti považuje nedostatočná vyzretosť imunitného systému dieťaťa. Odborníci varujú pred prílišnou čistotou domácností a snahou matiek držať svoje deti skoro až v sterilnom prostredí. Za takýchto podmienok je zamedzené detskému imunitnému systému dostať sa do kontaktu so zlými, ale aj neškodnými baktériami, ktoré obranný systém formujú a umožňujú mu dozrieť. Ten potom reaguje nedostatočne a neadekvátne,“ hovorí MUDr. Potanková.  

 

V posledných rokoch ochorení dýchacích ciest pribúda...

Ochorenia dýchacích orgánov sú najčastejšia príčina návštev pacientov v ordinácii detského lekára. U deti do 5 rokov veku tvoria 50 % celkovej chorobnosti a u detí od 5 do 12 rokov veku 30 %. Ide o nealergické a alergické ochorenia. Počet alergických ochorení sa neustále zvyšuje, čo súvisí hlavne s „urbanizáciou“ prostredia, teda zväčšovaním podielu populácie žijúcej v mestách. Alergická rinitída a astma v detskom ako aj v dospelom veku sa za posledné desaťročia stáva častým ochorením a výskyt týchto ochorení je na vzostupe. Udáva sa, že na Slovensku má až 7 % detí príznaky astmy a každé štvrté dieťa trpí alergiou. Celosvetovo podľa predpokladov Svetovej zdravotníckej organizácie má až 300 miliónov ľudí astmu.  

 

Klimatické kúpele ako efektívne riešenie

Klimatické kúpele s respiračnými ochoreniami. Deti po návrate z liečenia vykazujú zlepšenie zdravotného stavu alebo sa ich stav aspoň stabilizuje a tým sa choroba u chronických pacientov nezhoršuje, dochádza tiež k stimulácii imunitného systému, k znižovaniu frekvencie respiračných infekcií a redukcii následnej antibiotickej liečby. V prípade malých detí môže prevencia zabrániť rozvinutiu ochorení, na ktoré je dieťa predisponované, napríklad práve bronchiálnej astme.

V klimatických kúpeľoch deti absolvujú nielen priaznivo pôsobiace procedúry, ale majú bohatý kultúrny a športový program. Dokonca navštevujú školu, aby počas pobytu nič nezameškali. Počas pobytu sa o malých návštevníkov starajú nielen animátori, ale aj odborný personál. Základom liečby je klimatoterapia a pobyt na čerstvom vzduchu. Najlepšie však je, že takmer celé liečenie hradí poisťovňa. Stačí si nechať potvrdiť návrh na kúpeľnú liečbu u lekára a poslať ho do príslušnej zdravotnej poisťovne. Dieťa môže za príplatok sprevádzať aj doprovod. 

Kategória: Zdravie