Ako sa zbaviť bolestí chrbta v tehotenstve
Autor: Petra P.
Ako sa zbaviť bolestí chrbta v tehotenstve

Bolesti chrbta a panvy u tehotných žien predstavujú problémy, ktorým sa venoval už Hippokrates. Objavovali sa rôzne a často bizarné teórie o príčinách ich vzniku. Faktom však zostává, že sa ženské telo v priebehu tehotenstva mení v niekoľkých rovinách. Môžu za to hormóny, ktoré vyvolávajú zmeny v panvových kĺbových štruktúrach, aby žene uľahčili pôrod. S týmito premenami však prichádza i určitá fyziologická nestabilita, čo môže v konečnom dôsledku viesť k vzniku bolestiam chrbta. Poradíme, ako proti nim počas tehotenstva i po pôrode bojovať.


Moderná medicína s použitím rádiologických metód potvrdila, že u tehotných žien dochádza od ôsmeho týždňa tehotenstva k zmenám v symfýze (lonovej spone) a k hormonálnych zmenám. Napríklad produkcia hormónu relaxínu spôsobuje zmäkčovanie väzivových štruktúr v oblasti panvy a dolnej časti chrbta, čo môže mať za následok určitú nestabilitu sakroiliakálneho kĺbu (tzv. SI kĺbu), ktorý predstavuje málo pohyblivý kĺb medzi krížovou kosťou a panvou. Táto nestabilita sa potom môže navonok prejaviť ako bolesť v oblasti spodnej časti chrbta. Väčšinou sa jedná o bolesť jednostrannú, vystreľujúcu do bedrového kĺbu a dolnej končatiny. V tehotenstve sa odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek liekom proti bolesti, a to i vrátane gélov, ktoré nesú podobné riziká. Aj napriek tomu však existujú spôsoby ako proti bolesti bojovať a aspoň čiastočne ich zmierniť.

 

Ako bojovať s bolesťami chrbta  počas tehotenstva?

Bolesti chrbta a panvy u tehotných žien najčastejšie spôsobujú aktivity akými sú chôdza, nastupovanie a vystupovanie z auta, stúpanie po schodoch a vstávanie z postele. Pri vystupovaní z auta a vstávaní z postele by sa mala každá budúca maminka vyvarovať postupnému spúšťaniu jednej a následne druhej nohy. Začnite pozíciou v sede a potom spúšťajte obe nohy na zem. „Tehuľka“ by ďalej nemala zotrvávať dlho v jednej pozícii a už vôbec nie sedieť s prekríženými nohami cez seba.

 

Tehotné ženy často trápia bolesti chrbta i počas spánku. Všeobecne ideálnou polohou je spať na ľavom boku, ale tak, aby bola hlava v rovine s chrbticou. Nohy a kolená by mali byť ohnuté a vankúš umiestnený medzi nohami. Odporúčame tiež menším vankúšikom podložiť bruško. Budúcim maminkám môžu od bolesti uľaviť aj masáže. Nemajú síce vedecky podložený účinok, avšak môžu pomôcť k psychickej i fyzickej pohode. Uvoľňujúco pôsobia masáže chodidiel, no ak by ste si chceli dopriať masáž chrbta, radšej navštívte fyzioterapeuta alebo maséra so špecializáciou na masáže pre tehotné.

 

Proti bolestiam chrbta sa dá bojovať i samotným držaním tela. „Maminky majú väčšinou kvôli rastúcemu brušku tendenciu prepnúť kolená, zakloniť sa a rukami sa podoprieť v spodnej časti chrbta. Toto držanie však nesporne vedie k preťaženiu chrbtových svalov v danej oblasti. Snažte sa držať telo rovno a vzpriamene. Inštrukcie stiahnuť lopatky vzad a vystrčiť hrudník vpred je nesprávnym prežitkom,“ radí fyzioterapeutka Kateřina Průchová.

 

Od bolesti vám tiež môžu uľaviť niektoré cviky. Ich účinnosť však záleží na stave a príčine danej bolesti. Preto, keď budete cítiť akékoľvek nepríjemné pocity, prestaňte. V poslednej dobe sú veľmi rozšírené rôzne skupinové cvičenia pre tehotné ženy ako napríklad cvičenie v bazéne, joga pre tehotné, cvičenie na fitloptách či iných labilných plošinách. Môžete tiež skúsiť niektoré cviky sama doma. „Aby ste uvoľnili bedrovú chrbticu, v ktorej sa v tehotenstve bolesti najčastejšie objavujú, kľaknite si na päty a roztiahnite od seba dolné končatiny tak, aby sa medzi ne vošlo vaše bruško. Následne sa pomaly predkloňte s rukami nad hlavou, až kým sa čelo, predlaktie a lakte nedotknú podložky. V tejto polohe dýchajte do bedrovej oblasti,“ radí fyzioterapeutka.

 

Čo keď bolesti chrbta ani po pôrode nezmiznú?

Vo väčšine prípadov bolesti chrbta u tehotných po pôrode spontánne zmiznú do 3 mesiacov. U niektorých žien môžu pretrvávať až jeden rok, no niekedy nepominú vôbec. Z praktického hľadiska odporúčame vyhľadať odborníka, ak bolesti samé neustúpia do prvého štvrťroka od pôrodu.

 

Od bolesti sa dá uľaviť niekoľkými spôsobmi. V rade prípadov postačí fyzioterapia. Pokiaľ však bolesť nechce ustúpiť a konzervatívne metódy nepomáhajú, môže intervenčný algeziológ precízne pod kontrolou RTG podať priamo do postihnutej oblasti nízku dávku kortikosteroidu s lokálnym anestetikom. Takýto zákrok u väčšiny pacientov vedie k okamžitej úľave od bolesti. V mnohých prípadoch k jej trvalému odstráneniu. Zákrok trvá pár minút a prebieha ambulantne. Počas neho je pacientke podaný liek prostredníctvom tenkej ihly, ktorá je cielene zavedená k miestu, ktoré spôsobuje problémy. Ceny tohto výkonu sú rôzne v závislosti od poisťovne – pohybujú sa v rozmedzí od 50 do 150 eur. Tento výkon môžu bez problémov podstúpiť i dojčiace ženy, pretože dávka lieku je nízka a nepodáva sa do miest, v ktorých by sa nejako významne vstrebávala do krvného obehu.

 

FOTO: Profimédia

Kategória: Rady redakcie