Ako si vybrať čističku vzduchu
Ako si vybrať čističku vzduchu

Záujem o čističky a zvlhčovače vzduchu v posledných rokoch rastie. Môže za to nielen zlé ovzdušie a stále rastúci počet alergikov a astmatikov, ale aj lepšia ekonomická situácia a zvýšený záujem o vlastné zdravie. Aká čistička je ale tá pravá a na aké parametre by ste si mali dať pozor?


Väčšina ľudí rieši počas vykurovacej sezóny a smogovej situácie vzduch vonku, ale neuvedomuje si, že v zime trávime približne 90 % času v interiéroch. Niektorí v zime radšej ani veľmi nevetrajú, čo je ale zle, pretože vetraním dopĺňame doma alebo v kancelárii kyslík a odstraňujeme oxid uhličitý. Smogu sa navyše aj tak neubránime, pretože asi 70 % vonkajšieho vzduchu preniká do domácnosti zle tesniacimi oknami, dverami alebo konštrukčnými materiálmi. Bežnými domácimi činnosťami, napríklad varením alebo upratovaním, prípadne ak máte psa alebo mačku vytvárame doma vhodné prostredie pre prach, baktérie, plesne alebo roztoče, teda škodlivinyn, ktorých sa zbavíme len pravidelným vetraním alebo čističkou vzduchu.

 

Počas vykurovacej sezóny naviac mnohé domácností sužuje príliš suchý vzduch, mnohokrát s vlhkosťou len okolo 20 %.  To má za následok dýchacie ťažkosti, masívnejšie prejavy alergie, zníženú obranyschopnosť organizmu alebo popraskané pery. Metódy našich babičiek, teda mokrá handra cez kúrenie, žiaľ príliš nefungujú, a v tomto prípade možno radšej odporučiť zvlhčovač vzduchu.

 

Vyberáme čističku
Pri výbere čističky sa riaďte predovšetkým 3 základnými parametrami:

 

- Akú veľkú miestnosť vyčistí

Výber čističky by ste mali podriadiť tomu, koľko metrov štvorcových chcete vyčistiť. Niektorí výrobcovia tento údaj uvádzajú priamo, u iných nájdete len informáciu o výkone, teda množstvo vzduchu v m3, ktorý čistička vyčistí za hodinu. V tomto prípade vezmite na pomoc kalkulačku a vynásobte výšku, šírku a hĺbku miestnosti a číslo vynásobte tromi. Ak bývate s alergikom alebo astmatikom, tak štyrmi. Podľa výsledku zistíte, aký minimálny výkon v m3 potrebujete.

 

- Akú má filtráciu

Čističky zvyčajne obsahujú celú sústavu filtrov, ktoré pomáhajú odstrániť čo najviac druhov nečistôt - teda od hrubších, ako je prach, peľ alebo zvieracia srsť, až po najmenšie alergény alebo nepríjemné pachy. V popise čističky vždy nájdete, aké konkrétne filtre čistička obsahuje a aké nečistoty dokáže odstrániť. Ujasnite si preto, akých nečistôt sa chcete zbaviť.

 

- Ako je hlučná

Obstarávate čističku s tým, že ju budete používať najmä v noci, v spálni alebo detskej izbe? Potom vyberajte aj podľa hlučnosti - pre pokojný spánok je ideálna hlučnosť do cca 35 dB. Niektoré čističky zároveň umožňujú prepínať medzi bežným a tichým nočným režimom.

 

Vyberáme zvlhčovač

Aj v prípade zvlhčovača vzduchu dajte pozor na hlučnosť a na výkon, teda či je schopný dostatočne zvlhčiť miestnosť, v ktorej ho chcete používať. Zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch alebo gramoch za hodinu. Väčšina výrobcov navyše uvádza, do akej veľkej miestnosti sa daný zvlhčovač hodí. Zvlhčovače dnes majú celý rad funkcií, tie s hydrostatom vedia napríklad zmerať vlhkosť v miestnosti: vy len nastavíte, aký vlhký vzduch si prajete a zvlhčovač sa potom sám zapína alebo vypína, aby udržal požadovanú hodnotu.

 

Niektoré zvlhčovače fungujú zároveň aj ako čistička vzduchu - do miestnosti sa vracia vzduch vlhký a zbavený prachu, vlasov a chlpov. Pre príjemnú atmosféru a prevoňanie vzduchu môžno do vybraných modelov čističiek a zvlhčovačov pridávať aj aróma oleje.

Kategória: Rady redakcie